Sitemizi kullanabilmeniz için tarayıcınızda javascriptlerin çalışmasına izin vermelisiniz.
Onceki
Kapat
Bekleyiniz, resim yukleniyor...
Sonraki
Sonraki
PetVet
Pzt - Ct 09:30 - 20:00
Pazar 10:00 - 18:00
Kediler doğaları gereği meraklıdırlar. Yeni tatları, kokuları ve alanları inceleyip araştırmaya bayılırlar. Fakat bu kadar meraklı olmaları başlarının derde girmesine neden olmaktadır. Başka bir deyişle; "merak kediyi öldürür." Kediler iplik, yün, kağıt, plastik band, ufak oyuncaklar ve bitkisel materyallere düşkünlükleri ile ünlüdürler.

Bu  yabancı maddelerin çoğu herhangi bir şekilde problem oluşturmadan bağırsak kanalına kadar ulaşabilmektedir. Ayrıca bir çok kedi sahibi bu tarz maddeleri kedilerinin dışkılarında veya kusmuklarında  sıklıkla gördüklerini ifade etmektedirler.

Ancak, veteriner hekimlikte sık olarak karşılaşılan ve hayati tehlike arz eden acil durumlardan biri de sindirim sisteminde yabancı cisimlerden oluşan tıkanmalardır. Herhangi bir sebepten dolayı oluşan tıkanmalarda tedavinin ana prensibi tıkayan objeyi cerrahi yöntemlerle çıkartmaktır.

Kediler için ölüme sebebiyet verebilecek diğer bir durum da, "iplik" yutmalarıdır. Kediler ipliği yutmaya çalıştıkça iplik iğneli veya iğnesiz olarak ya dil kökünde dipte bir yere dolanır kalır ya da iğne mide veya bağırsakda bir yere saplanır ve bağırsak hareketlerinin aksi yönünde çekiştirme yaratarak bağırsakların büzüşmesine, içiçe girmesine neden olur.


Kedimin yabancı bir cisim yuttuğunu nasıl anlarım?

Yabancı cisim yutmuş kedilerin bir çoğu şu belirtileri gösterir:
 • Kusma
 • Ishal
 • Karında hassasiyet veya ağrı
 • İştah da azalma veya tam iştahsızlık
 • Dışkılama pozisyonuna geçme ancak az miktarda dışkılama
 • Halsizlik
 • Davranışlarda değişiklik ısırma, hırlama  özellikle kucağa alınmak istendiğinde
 • Suratını veya ağzını ağrı hissi ile patisi ile sürekli  kaşımaya veya ovmaya çalışma (dil kökünü saran iplik veya iğne varsa)


Yabancı cisim nasıl teşhis edilir?

Şikayet ile ilgili öykü dinlenip iyi bir  fiziki bir muayene yaptıktan sonra eğer yabancı cisim şüphesi oluşursa röntgen çekilir.

Röntgen değişik pozlarda çekilirken, bazı durumlarda veteriner hekim  kontrast madde içirilmesi (baryum sülfat gibi) gerektiğine karar verebilir.

Ayrıca kan ve idrar tahlilleri ile tıkanıklık yaratan  yabancı cismin hayvanın sağlık durumu üzerinde ki olumsuz etkileri veya diğer kusma ishal oluşturan sebepleri örn, pankreatit, enterit, enfeksiyon veya hormonal hastalıklar (örn Addison hast) ayırt edilmeye veya tespit edilmeye çalışılır.

Yabancı cisim nasıl tedavi edilir?

Eğer yabancı cisim tıkanması teşhis edilir veya şüphelenilirse cerrahi yöntemle cismin uzaklaştırılması gerekmektedir.

Zaman kaybetmemek oldukça önemlidir. Çünkü tıkanma yaratan obje bu organlardaki dolaşımı, kan akımını bloke eder. Eğer bu süre uzarsa (saatler önemlidir) dokularda nekroz veya ölüm başlar ve geri dönüşümsüz olan bu hasarlar şok tablosunu yaratır.

Ancak bazı durumlarda yabancı cisim kendiliğinden bağırsaklardan geçebilir. Eğer böyle bir durum söz konusu olursa veteriner hekim kediyi yakın gözetimde tutarak hospitalize edebilir ve gerekli durumlarda yabancı cismin içerideki hareketini izlemek için görüntüleme tekniklerini kullanmaya devam edebilir.

Ayrıca gerekli olabilecek destek tedaviler de organ sistemlerinin etkilendiği bu koşullarda yapılacaktır.


Hastalığın prognozu (gidişatı) nedir?

Prognoz şu koşullara bağlı olarak değişmektedir:
 1. Yabancı cismin bulunduğu yere
 2. Tıkanmanın süresine
 3. Tıkanma yapan cismin boyutu, şekli ve yapısına
 4. Tıkanma olmadan önce hayvanın genel sağlık durumuna
Veteriner hekiminiz, durumun önemini ve gidişatını tedavi protokollerini iyi bir muayene ve teşhis yöntemleri ile tespit edip sizlerle paylaşacaktır.

Veteriner hekim
Dr. Emel Başaran