Sitemizi kullanabilmeniz için tarayıcınızda javascriptlerin çalışmasına izin vermelisiniz.
Onceki
Kapat
Bekleyiniz, resim yukleniyor...
Sonraki
Sonraki
PetVet
Pzt - Ct 09:30 - 20:00
Pazar 10:00 - 18:00

Kaplumbağa BakımıKaplumbağaların Genel Bakımı ve Sık Karşılaşılan Problemleri:
Dünya üzerinde 300 den fazla Cheloian/Kaplumbağa (Order Testudines) türü vardır ve hepsinin yaşam koşulları, beslenme alışkanlıkları birbirinden oldukça farklıdır. Genel olarak yaşadıkları ortama göre sınıflandırma yaparsak kablumbağalar;

 • Tortoise; Kara kaplumbağası
 • Terrapin; semi-aquatik kaplumbağalar
 • Box Turtle; su kaplumbağası(tatlı su veya deniz) olarak ayrılırlar.

Bu türlerde karşılaşılan sağlık sorunlarının çoğu uygun olmayan koşullarda yaşamak zorunda bırakılmalarından kaynaklanmakta olup sorunlar gizli ve yavaş seyirli olmaktadır. Bu yüzden kablumbağaların senede bir veya iki kez sağlıklı görünseler de bu türlerle ilgilenen bir veteriner hekime muayene ettirilmesi önerilmektedir.

Cinsiyet tayini:
Genç hayvanlarda cinsiyet tayini oldukça güçtür. Buna rağmen erişkin hayvanlarda türlere göre farklılıklar olsa da cinsiyet tayinine götüren bazı özellikler şunlardır; Kuyruk uzunluğ( erkeklerde kuyruk dişilere göre daha uzundur)Plastron erkeklerde konkav olabilir, Testudo türleri için güvenilir bir kriter değildir.Erkekler genel olarak dişilerden daha ufaktırlar. Erkek terapinlerin ön pençeleri dişilerden daha uzundur. Dişilerde plastron bel bölgesinde daha geniştir. Box turtların gözleri erkeklerde kırmızı dişilerde sarı/kahve renklidir.

Bakım ve çevre koşulları:
Pet olarak kablumbağa beslemeden önce bakım şartları ve gerekli malzemelerin temini hakkında bilgi edinilmesi kesinlikle tavsiye edilmektedir. Değişik türlerin asla bir arada barındırılmaması gerekmektedir.

Kaplumbağa BakımıTerrestrial tortoises; Testudinidae familyası:
Bu türlerin büyük bir çoğunluğu hem iç hem de dış ortamda beslenebilir. Ev içerisinde beslenirlerse mutlaka geniş alanların kendileri için ayarlanması gerekmektedir. Hareketlerinin kısıtlandığı cam veya benzeri maddelerden yapılmış balık akvaryumuna benzeyen tanklarda ve uygun nem ve ventilasyonun bulunmadığı alanlarda tutulmaları halinde ciddi sağlık problemleri oluşması kaçınılmazdır. Dış ortamda bakılacakları zaman ise diğer hayvanlara karşı korunmaları gerekmekte ayrıca kaçıp gitmelerini engelleyecek önlemler alınmalıdır. Vücut yüzeylerin küçük olması dolayısı ile çevre şartlarına ve ısı değişikliklerine karşı çok duyarlıdırlar. Bahçede yaşayan türlerin yazın sıcakların çok arttığı dönemlerde iç ortama alınıp serinlik hissetmeleri sağlanmalı dış ortam ısısının çok düştüğü zamanlarda da ısı veya ışık kaynağı ile ısıtılmalıdırlar. A.U.V.B ışıklandırma mutlaka olmalıdır. Ayrıca ortam ısısı ve nemi karanlık saatlerin uzunluğu bu türlerin orijinal olarak geldikleri bölgelerin şartlarına uyum sağlamalıdır Nem oranının ayarlanması, türlerin orijinal yaşam şartlarına uygun materyal kullanılması ile mümkün olmaktadır. Kum ve kuru toprak, kurak ortamı çok iyi taklit ederken, yapraklı, yosun ve torfdan oluşan ortam tropik bölgeleri taklit eder. Tropikal ve yağmur ormanlarından gelen türlerin çok fazla parlak ışığı sevmediklerini unutmamak gerekmektedir.

Semi-aquatik türler:
Terapin ve box turtles suyun ısısına bağlı olarak yılın büyük bir kısmını dışarıda geçirebilirler. Çok sıcak aylarda iç ortama alınmaları ısı çarpmasının önlenmesi için gerekebilir. Ayrıca soğuk havalarda ısıtıcı gereklidir. İç veya dış ortamda beslenen bu türlerde suyun kalitesi çok önemli olup mutlaka suyun filtrasyonu sağlanmalıdır. Su ısıtıcısı ile ultraviyole ışık kaynağı mutlaka bulunmalıdır.

Beslenme:
Her türün beslenmesi kendine özgü olsa da genel bir bilgi vermeyi uygun görmekteyiz. Yüksek fiber (lif),yüksek kalsiyum, düşük protein ve düşük fosfor özellikle Testudo ve Geochelone türleri için uygundur. Yüksek protein( et, bezelye ve fasulye ) ve yüksek yağ içeren gıdalarla beslenme hızlı büyümeye, kabuk deformitelerine ve böbrek hastalıklarına neden olabilir. Düşük kalsiyum kabuk ve çene ekleminde yumuşamaya, paraliz ve patolojik kırıklara neden olabilir. Meyvenin fazla verilmesi ise, içerdiği yüksek şeker ve sudan dolayı ishale ve flagellate enfeksiyonlarına neden olabilir. Kabak gibi oxalate oranı yüksek olan gıdalarında verilmesinde dikkatli davranmak gereklidir. Kaplumbağaları çok fazla beslemek obezite ve hızlı büyümeye neden olacağı için sakıncalıdır. Ayrıca, aquatik türler için su kalitesi üzerine olumsuz etki yapmaktadır. Terrestrial türlerin günlük olarak beslenmesi önerilirken aquatik türlerin haftada üç günden fazla beslenmemesi önerilmektedir. Değişik tip mamalarla beslemek önemlidir. Sürekli olarak aynı diyetle beslemek ve karışımın ideal olduğuna güvenmek hatalıdır. Yazı dışarıda geçiren türler için, kalsiyum suplementasyonu mamalarına günlük olarak katılmalıdır buna rağmen yaz boyunca evde beslenen türlerin mamalarına kalsiyum/vit D3 suplementasyonu haftada üç gün mamalarına katılmalıdır. Tortoisesların haftada 3-4 gün ılık suyla banyoya ihtiyaçları varken, temiz içme suları her zaman bulunmalıdır.

Sık karşılaşılan sağlık problemleri:
Solunum sistemi
Şişmiş gözler (enfeksiyon, ortamın neminin uygun olmaması veya diğer sitemik hastalıkların belirtisi) aquatik türlerde A vit yetersizliği, tortoislerde çok nadir görülür ve A hypervitaminosiz sonucu şekillenir.

 • “burun akması” ( bakteriyal, mycoplasma, mantar, viral olabilir ve bulaşıcıdır.)
 • Pnömoni (bakteriyal, viral, mantar)
 • Kulak apsesi
Sindirim sistemi
 • İştahsızlık; hastalık değildir sadece belirtidir ve sebebi araştırılmalıdır.
 • Stomatitis (bakteriyal, mantar, viral )
 • Gaga deformiteleri
 • Diare (yanlış besleme(düşük fiber, fazla miktarda meyve) kötü çevre şartları, bakteriyal, viral mantar veya paraziter enteritis.
 • Bağırsak tıkanması (sinidrilmeyen objelerin yenmesi)
 • Kolik/gaz (düşük lifli diyet)
 • Salmonella

Metabolik

 • Sarılık, karaciğer hastalığı,hepatitis, hepatik lipidosis
 • Renal hastalık, (bakteriyal nefritis, sepitisemi, diyette yüksek protein/ D3 olması, çevresel etkenler

İskelet ve deri

 • Metabolik kemik hastalığı ( UV işiğın olmaması, diyette yanlış oranlarda kalsiyum/ Vit D3 bulunması)
 • Şekilsiz kabuk ( yüksek oranda protein içeren diyetle besleme sonucu şekillenen çabuk büyüme ayrıca, ortamın nem oranının uygunsuzluğu)
 • Posterior paraliz ( renal hastalık, metabolik kemik hastalığı, septisemi, dystocia, foleküler satasis, kistik kalkuli, toxicosis)
 • Dermatitis, apseler (çevre şartlarının kötü olması, yaralanmalar )

Reproductive

 • Ovulasyon problemleri
 • Yumurtanın kanalda sıkışması
 • Paraphimosis veya diğer cloocal organların fıtkı